Ekim ayında başladığım aylık ‘Pazarlama İpuçları ve Fırsatları’ yazı dizisine, talep gelmesi üzerine kasım ayı ile devam ediyorum. Bir terslik çıkmazsa her ay düzenli olarak paylaşmaya çalışacağım.

Markaların hedef kitlelerini çok iyi tanıyarak gündemi değerlendirmeleri önemlidir. Gündemin birleştirici gücünden yararlanmak, marka ve müşterileri arasında önemli bir bağ oluşturur. İyi bir pazarlama stratejisinin de başarıya ulaşması açısından güncelliği yakalaması önemlidir.

Kasım ayında bizleri yine yoğun bir gündem bekliyor. Stratejilerinize ve hedef kitlenizin ilgi alanlarına uygun olarak hangi günlerden veya hangi olaylardan yararlanmanız gerektiğini belirleyerek bu ay ki planınıza ekleyebilirsiniz. Bu fırsatları sadece sosyal medya paylaşımı olarak düşünmemeli, tüm kanal stratejilerinize entegre etmelisiniz. Kasım ayını Önemli Günler, Kültürel Gündem, Spor Gündemi ve Teknolojik Gelişmeler olarak 4 kategoride derledim.

1)Kasım Ayındaki Önemli Günler

En Önemli İnkılaplardan Biri

Bu ay Türkiye için en önemli inkılaplardan biri olan harf inkılabıyla başlıyor. 1-7 Kasım
arasında kabul edilen Türk Harf İnkılabı Haftasının hedef kitlenizi ilgilendirdiğini düşünüyorsanız Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün yer aldığı aşağıdakine benzer bir görselle bu önemli günü hatırlamayı unutmayın.talib_spt01-2l

Sağlıklı Gündemler

Sağlıkla ilgilenen hedef kitleye sahip markalar için bu ay 4 önemli gün yer alıyor. 3-9 Kasım’da ‘Organ Nakli Haftası’ ile sağlık gündemi başlıyor. Duyarlılık gerektiren bu hafta için farkındalık arttırıcı çalışmalar yapılabilir.

Ardından 14 Kasım’da ‘Dünya Diabet Günü’ geliyor.

Diş Hekimleri Günü ise 22 Kasım’da. Aynı zamanda 22 Kasım’ı içine alan hafta: Ağız ve Diş Sağlığı Haftası. Diş sağlığını bir çok kişinin önemsediğini düşünürsek bu haftaya dikkat edilebilir.

Hüzünlü Bir Veda

Tabi ki Kasım deyince en önemli günlerden birisi Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü kaybettiğimiz gün olan 10 Kasım. Bu özel günü hatırlayıp atamızı yad etmeyi unutmamayı bir pazarlama kampanyası değil, bir vefa olarak görmeliyiz. Akabinde devam eden 10-16 Kasım haftasının da Atatürk Haftası olarak kabul edildiğini ekleyeyim.

Çocuklar Baştacıdır

Bu ay çocuklar için de iki önemli gün yer alıyor. Kasımın ikinci haftası ‘Dünya Çocuk Kitapları Haftası’, 20 Kasım ise ‘Dünya Çocuk Hakları Günü’ olarak kabul ediliyor.

Öğretmenler Günü

Ülkemizin en önemli günlerinden biri olan ve zaten olması da gereken değerli öğretmenlerimizin ’24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutlamayı unutmayalım.

Diğer Önemli Günler

8 Kasım ‘Dünya Şehircilik Günü’ ve 25 Kasım ‘Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ de duyarlı olabileceğiniz diğer günlerden. Özellikle ülkemizin en önemli sorunlarından biri olan kadına şiddetle mücadele gününü önemseyerek, farkındalık yaratmak toplum için de yararlı olacaktır.

 

FAALİYETİN ADI TARİH
Türk Harf İnkılabı Haftası 1-7 KASIM
Organ Nakli Haftası 3-9 KASIM
Dünya Şehircilik Günü 8 KASIM
Dünya Çocuk Kitapları Haftası Kasım’ın 2. Haftası
ATATÜRK’ün Ölüm Günü 10 KASIM
ATATÜRK Haftası 10-16 KASIM
Dünya Diabet Günü 14 KASIM
Dünya Çocuk Hakları Günü 20 Kasım
Diş Hekimleri Günü 22 KASIM
Ağız ve Diş Sağlığı Haftası 22 Kasım’ı İçine Alan Hafta
Öğretmenler Günü 24 KASIM
Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü 25 KASIM

2)Kültürel Gündem

Kasım ayı denince akla gelen herkesin bildiği ve gönderme yapmayı sevdiği iki film var. Bunlardan birisi ‘V For Vendetta’, diğeri ise ‘Sweet November’.

V For Vendetta

Filmi izleyen bir çok kişi, 5 Kasım’da V For Vendetta’nın unutulmaz repliğine gönderme yaparak sosyal ağlarda paylaşım yapıyor.

“Remember, remember the 5th of November.”

Hatırla, 5 kasım gecesini hatırla

Barutu, ihaneti ve komployu

Hiçbir neden bilmiyorum ki gerektirsin

Barut komplosunun unutulmasını

V

Sweet November

Bu film Türkçe’ye uyarlanan isminden dolayı her Kasım’da ‘Kasımda Aşk Başkadır.’ olarak bir çok kullanıcı tarafından paylaşılır. Bu klişeyi kullanarak veya ti’ye alarak pazarlama kampanyanıza dahil edebilirsiniz. Ti’ye almanız bir klişeye dönüşmesinden dolayı daha verimli olacaktır.

kasimda-ask-baskadir

Winter is Coming

Havaların artık soğuduğunu ve kış geldiğini bu ay tamamen kabul edeceğiz. Kışa gönderme yapan kampanyalar artık stratejinize yansımalı. Game of Thrones “Winter is Coming” vb. temalı göndermeler yapılabilir.

winter is coming

3)Spor Gündemi

Spor gündemi ülkemizde bir çok kişinin ilgi alanı olmasından(özellikle futbol) ve dostça kampanyalar yapıldığında birleştirici gücü olmasından dolayı önemlidir. Eğer sosyal medya kampanyası organize edecekseniz bu konudaki istatistiklere baktığımızda insanlar en çok herhangi bir müsabakadan önceki veya sonraki 1 saat, ayrıca devre aralarında konuyla ilgili sosyal medya’da etkileşime geçiyor. Başarılar dilemek gibi basit bir kampanya dahi markanıza sempati yaratabilmekte.

Milli Maç

Bu ay A Milli Futbol Takımımız 2018 FIFA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri’nde grup mücadelesine devam edecek. 12 Kasım 2016 Cumartesi günü Antalya Stadyumu’nda Kosova ile oynayacağımız maç saat 21.45’te oynanacak. Milli maçların birleştirici etki yarattığını unutmayarak, buna göre bir kampanya tasarlanabilir.

milli takım kampanya

Avrupa Temsilcilerimiz

Temsilcilerimizin Şampiyonlar ligi ve UEFA Avrupa ligi maçlarının olacağı, futbol bakımından da bir hayli doyurucu olan bu ay’da spor gündemi mutlaka kullanılmalı.

UEFA Şampiyonlar Ligi:

Beşiktaş – Napoli – 1 Kasım 2016 Salı – Başlama Saati: 20.45 (TSİ)

Beşiktaş – Benfica – 23 Kasım 2016 Çarşamba – Başlama Saati: 20.45 (TSİ)

UEFA Avrupa Ligi:
Fenerbahçe-Manchester United – 3 Kasım 2016 Perşembe – Başlama Saati: 21.00 (TSİ)

Fenerbahçe-Zorya Luhansk – 24 Kasım 2016 Perşembe – Başlama Saati: 19.00 (TSİ)

Basketbol

Geçen ay başlayan Erkekler Euroleague’de bu hafta da maçlar devam ediyor . Darüşşafaka Doğuş, Fenerbahçe, Galatasaray Odeabank ve Anadolu Efes’in Türkiye’yi temsil ettiğini unutmayalım.

4)Teknolojik Gelişmeler

Bilmeniz gereken teknoloji başlıkları ise şu şekilde.

  • Yeni MacBook Pro tanıtıldı
  • Vine tarih oluyor
  • Xiaomi Mi Mix duyuruldu
  • Facebook, gruplar için reklam denemelerine başladı.
  • LG Türkiye pazarından çekilebilir.
  • Snapchat reklam API’si yayınlandı
  • iMac rakibi Microsoft Studio tanıtıldı
  • Youtube Fenomenlerinin sosyal medya hesapları hacklendi
  • Şirketlerin Müşteri hizmetleri ücretsiz oluyor

 

Kasım ayının kısa gündemi  bu şekildeydi. Diğer aylardan haberdar olmak ve daha detaylı bir içerik almak için e-posta bültenine kayıt olabilirsiniz.

Aylık
Dijital Pazarlama İpuçları

Dijital Pazarlama Stratejileri, Yöntemleri, Taktikleri, Growth Hacking ve daha fazlası.