Ekim ve Kasım aylarında pazarlama kampanyalarınızda kullanmak üzere hazırladığım gündem yazılarından sonra yılın son ayında da devam ediyorum. Öncelikle eski yazılarım hakkındaki değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.

Aralık ayı pazarlama gündemine baktığımızda, Kasım Ayı kadar yoğun bir gündem görünmüyor. Fakat pazarlama dünyasında Aralık ayı deyince akla ilk olarak tahmin edeceğiniz üzere ‘Yılbaşı Kampanyaları’ gelir. Bu ay yılbaşına yönelik kampanyalar yaratmaya odaklanmanız tek başına yetecektir. İlk olarak yılbaşına gelene kadar yılın son ayındaki özel günlere değinelim.

Özel Günler

Aralık’ın ilk günü ‘Dünya AIDS Günü’ ile başlıyor. Farkındalık gösterilmesi gereken bir hastalık olduğunu unutmamalı ve hedef kitlenize uygunsa bu günü değerlendirmeden geçmemelisiniz. Özellikle cinsellikle ilgili ürünler üreten markalar bu günü kampanyalar üretmeden geçmiyor.

1 Aralık 2013’te Durex ‘Dünya AIDS Günü’ için unutulmaz bir virale imza atmıştı. Twitter hesabını bir günlüğüne hacklenmiş gibi gösterdi.

durex-viral-pazarlama

Hacklenmiş gibi geçen günün sonrasında ise günün anlam ve önemine uygun bir görselle bunun bir kampanya olduğunu açıkladılar.

durex-turkiye-twitter-2013-12-04

Bu viral; haber siteleri, sözlükler ve forumlarda yankı bulurken, Durex Türkiye sayfası bir gün içinde %32’lik bir takipçi artışı sağladı. Hedef kitleye uygun özel günü bulup, kampanya üretmenin en güzel örneklerinden biri olmuş. Kampanyanın detaylarını merak edenler Wanda Digital‘in kampanyayı anlatan aşağıdaki videosunu izleyebilirler.

 

2 aralık ‘Köleliğin Yasaklanması Günü’ olarak kutlanıyor. Günümüzde pek popüler bir gün olmadığını belirtmek gerek.

 

3 Aralık önemli bir gün: Dünya Engelliler Günü. Bence her markanın çıkar ve PR düşünmeden her zaman engellileri önemsemesi ve buna uygun adımlar atması gerekiyor. Bu gün başlamanıza bir sebep olsun. Markanızda engellileri önemsemeye başlayın. Bizim markamız engellilere uygun olmaz diye düşünmeyin. Dijital pazarlamasını yürüttüğüm markalardan biri olan poster satışı yapan bir e-ticaret sitesinde, görme engelliler için Braille Alfabesi ile hazırlanmış posterler hazırlamıştık. Görsel ürünler satan bir markada bile görme engellilere uygun ürünler yaratmak mümkünse diğer markalara da uygulanabilir. Tabi ki sadece ürün yaratmak değil, belki tanıtım videosunda işaret dili kullanılarak yine engelli insanların kendilerini değerli hissetmeleri sağlanabilir.

 

3-9 Aralık ‘Vakıflar Haftası’ çok üstüne değinmeme gerek yok diye düşünüyorum.

 

4 Aralık ‘Dünya Madenciler Günü’ olarak geçiyor. Sürekli maden kazalarına şahit olan ülkemizde bu günü hatırlamamak olmaz, maalesef.

 

5 Aralık ‘Kadın Hakları Günü’ şüphesiz ülkemiz için en önemli günlerden biri. 5 Aralık 1934’te ”Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı” veren yasanın kabul edilmesiyle ülkemizde her yıl bu gün, ”Kadın Hakları Günü” olarak kutlanıyor.

 

7 Aralık Uluslararası Sivil Havacılık Günü.

10 Aralık Dünya İnsan Halkları günü ve 10 Aralığı içine alan hafta İnsan Hakları Haftası olarak kabul ediliyor.

11 Aralık Pazarı, 12 Aralık’a bağlayan gece ise Mevlid Kandili. İslam alemi ve Müslümanlar için büyük bir öneme sahip olan Mevlid Kandili, Hz. Muhammed’in doğum günü olarak kabul edilir.

 

Geldik, çocukluğumuzda iple çektiğimiz  en güzel günlerinden birine. 12 -18 Aralık Tutum, Yatırım ve Yerli Malı Haftası. Şu an ilkokullarda kutlanıyor mu bilmiyorum ama eskilerde tüm sınıfta annelerimizin börek, çörek, kısır vs. türevlerini yaparak okula götürdüğümüz ve 30 çeşit börekle sınıfça ziyafet çektiğimiz muhteşem bir gün olarak zihnimizde yer alıyor. Eskilere gönderme yapan bir kampanya veya en basitinden bir caps 90’ların çocuklarına göz kırpıp derinden etkileyebilir.

1077001

 

12 -18 Aralık Yoksullarla Dayanışma Haftası.

21 Aralık Dünya Kooperatifçilik Günü.

27 Aralık ise Atatürk’ün Ankara’ya Gelişi

 

Aralık Ayı özel günlerini tablo olarak görmek isterseniz:

ARALIK
Dünya AİDS Günü 1 Aralık
Köleliğin Yasaklanması Günü 2 Aralık
Dünya Engelliler Günü 3 Aralık
Vakıflar Haftası 3-9 Aralık
Dünya Madenciler Günü 4 Aralık
Kadın Hakları Günü 5 Aralık
Uluslararası Sivil Havacılık Günü 7 Aralık
Dünya İnsan Halkları günü 10 Aralık
İnsan Hakları Haftası 10 Aralık’ı içine alan hafta
Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası 12 -18 Aralık
Yoksullarla Dayanışma Haftası 12 -18 Aralık
Dünya Kooperatifçilik Günü 21 Aralık
Atatürk’ün Ankara’ya Gelişi 27 Aralık

 

Yılbaşı Kampanyaları

Tüm bu özel günlerden sonra ayın en önemli kısmına geldik: Yılın sonu. Yılbaşına özel kampanyalar, içerikler, ürünler vs. üretmeniz bu ayın en önemli pazarlama faaliyetlerini oluşturacaktır. Satış yapan bir şirketseniz yılbaşı ürünlerinizi ortaya çıkarmalı, içerik üreten bir şirketseniz yılbaşı yazılarınızı yayınlamalısınız. Bu ay yılbaşı hediyelerinin aranmaya başladığını ve yılbaşında ne yapılır temalı yazıların okunduğunu unutmayalım. Reklam bütçemizi ise bunlara harcayabiliriz.

Hedef kitleniz yabancılar ise 25 Aralık’ta müşterilerinizin Noel’ini kutlamayı unutmayın. Noel özellikle ülkemizde yılbaşıyla karıştırılmasına rağmen farklı şeylerdir.

Yılbaşı kutlamalarında farklı ve eğlenceli işler yapmak başarıyı getirecektir. Örneğin Koçtaş’ın 2012 Aralık’ta yayınladığı ‘Yılbaşı Evde Güzel, Koçtaş Mutlu Yıllar Diler’ adlı viral videosu o yıl bir çok kişi tarafından beğenilmiş ve binlerce insan tarafından paylaşılmıştı. BatesMotelPro ekibi tarafından hazırlanan viral videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

 

2015’e girerken Coca Cola sevdiklerinize kısa masallardan oluşan görüntülü ve sesli e-kartlar göndermenizi sağlayan kisamasallar.com mikro sitesini hayata geçirmişti.

cola-1

 

Bir çok marka ise sadece yılbaşı gönderimiyle yetinecek. Bu konuda ise dikkat edilmesi gereken en önemli konu, mesajların umut dolu olması gerektiğidir. Psikolojik araştırmalara göre insanlar her zaman yeni yıla hayatlarının daha iyi olması umuduyla girerler. Müşterilerinizin umutlarına ortak olmak ise aranızdaki bağları arttıracaktır.

 

Geçen Ayın Dijital Pazarlama Gelişmeleri

Kendi dijital pazarlamanızı yönetirken en önemli dikkat etmeniz gereken şey ise gelişmelerin sürekli farkında olup kendinizi güncellemek. Çünkü bu sektörde her gün uyandığınızda yeni güncellemeler ve gelişmeler yaşanabiliyor. İşte geçen ay dijital pazarlama tarafında yaşananlar:

Google/SEO

 • Google arama sonuçlarında öncelikli olarak kullanacağı mobil endeksi tanıttı.Değişiklikle birlikte Google algoritmaları arama sonuçları sıralamasında bir sitenin mobil versiyonunu esas alacak. Responsive siteler çok fazla etkilenmeyecek olsa da, mobil ve masaüstü içeriği farklı olan sitelerin acil değişmeleri gerekiyor. Mobil versionunuz yoksa, zaten yoksunuz demektir. Ayrıca sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını denemek ve gelişmeler üzerinde çalışmak için Google’ın Mobil Uyumluluk Testi‘ni gerçekleştirebilirsiniz.

Linkedin

 • LinkedIn Maaş Hesaplamalarının Önünü Açan ‘LinkedIn Salary’ özelliğini duyurdu.

Facebook

 • Facebook TV yayıncıları için ürün geliştirecek.
 • Facebook messenger için reklam dönemi başladı.
 • Facebook Sayfalarda İş İlanları Sekmesini Test Ediyor. Yani linkedin rakip olmak konusunda adımlar atmaya devam ediyor.
 • Facebook gelişmekte olan ülkeler için hazırladığı ve Snapchat’in birebir aynı özelliklerine sahip uygulaması Flash’ı tanıttı.
 • Facebook, masaüstü kullanıcıların faydalanabileceği yeni bir sayfa görünümünü yayına aldı.
 • Facebook Yakındaki Kablosuz Ağları Bulacak.

Twitter

 • Twitter markalar için mesajlaşma kısmını Facebook bot’a benzer yönde geliştirdi.

Snapchat

 • Snapchat ile entegre çalışabilen kameralı gözlük Spectacles’ın satışı başladı.
 • Snapchat çevreye filtre verilmesini sağlayan World Lens özelliğini kullanıma aldı.

Instagram

 • Artık Instagram hikayelerinde Boomerang özelliğini kullanılabilecek ve hikaye içindeki diğer kişiler etiketlenebilecek.
 • Fotoğraf paylaşıldığı kadar bir o kadar da satış yapılan instagram satışa yönlendiren ürün linki özelliği test ediyor.
 • Instagram Snapchat’in birebir aynısı olan  Instagram Direct aracılığıyla arkadaşlara ve gruplara, gösterildikten sonra kaybolan fotoğraf ve video gönderebilme özelliğini devreye aldı.
 • Instagram’da Canlı Yayın özelliğini devreye aldı.

Periscope

 • Periscope Superfan özelliği geldi.

Youtube

 • YouTube Artık HDR Videoları Destekliyor.

 

Bu ayı özetlersem, yılbaşı kampanyaları en büyük odağınızı oluşturmalıdır. İrili ufaklı tüm markaların yılbaşı odaklı olacağını da unutmayın. Bu yüzden herkesin farkındalığının  yüksek olduğu bir olayda, yani yılbaşı kampanyalarınızda farklılaşırsanız, küçük bir markayla bile büyük işler başarabilirsiniz.

Bir sonraki ayın bildirimini almak için mail bültenine abone olabilirsiniz. Yeni yılda daha iyi bir marka olmanız ve daha çok müşteri bulmanız dileğiyle…

Aylık
Dijital Pazarlama İpuçları

Dijital Pazarlama Stratejileri, Yöntemleri, Taktikleri, Growth Hacking ve daha fazlası.