Markaların hedef kitlelerini çok iyi tanıyarak özel günleri değerlendirmesi önemlidir. Çünkü paydaşlarıyla kurduğu bağların güçlü olması için özel günlerin birleştirici gücünü kullanmak önem taşıyor. Ancak bunu yaparken markaların doğru kitleye, doğru zamanda ve ilgi çekici bir içerikle ulaşması gerekiyor.

Özel günlerden ilham alarak tasarlanan iletişim çalışmaları yüksek başarı sağladığı için her ay bu günlere dikkat ederek planlanmış kampanyalar markanızı başarıya götürecektir.

Ekim ayında etkili bir pazarlama iletişimi için markaların ve kurumların yararlanabileceği özel fırsatları bu yazıda derledim.

Cumhuriyetimiz 93 Yaşında

E-posta, mobil ve sosyal medya kanallarında etkileşimi artırmak üzere kullanabileceğiniz özel günlerin başında 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı geliyor. 93 yaşında olan Cumhuriyetimizin doğum gününün ülke çapında bağları güçlendiren bir etkisi var.

Ekim ayında spor gündemi çok hareketli

Spor gündemi üzerinden kurulan iletişim stratejilerinde markalar sezon boyunca düzenli olarak iletişimi sürdürmeli ve gündemle paralel yaratıcı içeriklerle paydaşlarına ulaşmalı.

Ekim ayında Süper Lig tüm hızıyla devam ederken, Avrupa Kupaları’nda yarışan Beşiktaş, Fenerbahçe, Osmanlıspor ve Konyaspor’un da maçları olacak.

Erkekler Euroleague ise 12 Ekim’de başlıyor. Darüşşafaka Doğuş, Fenerbahçe, Galatasaray Odeabank ve Anadolu Efes’in Türkiye’yi temsil edeceği Euroleague, ülke gündemini etkilerken pazarlama iletişimi faaliyetleri için de yeni fırsatlar yaratacak.

Ekim ayında gıda, yoksulluk ve tasarruf alanında farkındalık artıyor

Ekim ayı tüketim, gıda ve yoksulluk kavramlarının öne çıktığı üç önemli güne ev sahipliği yapıyor. 16 Ekim tüm dünyada Dünya Gıda Günü olarak kutlanıyor. Hemen ertesinde, 17 Ekim ise Dünya Yoksullukla Mücadele Günü olarak kabul ediliyor. Bu iki gün peş peşe tüketicilerin tüketim alışkanlıkları ve evrensel farkındalıkları üzerine yoğunlaştıkları bir gündem yaratıyor. Ayrıca 31 Ekim de Dünya Tasarruf Günü olarak bu ayın son gününde kaynakların verimli kullanımı mesajını yayıyor.

Markaların toplumsal sorumluluğunun bir parçası olarak bu gündeme katkıda bulunması, tüm kaynakların verimli kullanılması ve bu yolla yoksulluğun engellenmesi için çağrıda bulunan iletişim çalışmalarına imza atması önemli bir etkileşim sağlıyor.

Diğer Önemli Günler

13 Ekim Ankara’nın Başkent Oluşu

14 Ekim Dünya Standartlar Günü

24 Ekim Birleşmiş Milletler Günü

26 Ekim Hasta Hakları Günü

29 Ekim-4 Kasım Kızılay Haftası

31 Ekim Uluslararası Karadeniz Günü

Her ay başında özel günleri ve diğer fırsatları değerlendirerek yaptığınız dijital pazarlama stratejileri başarıya ulaşacaktır. Aynı zamanda güncel kalmanızı da sağlayacaktır. 1

 

Aylık
Dijital Pazarlama İpuçları

Dijital Pazarlama Stratejileri, Yöntemleri, Taktikleri, Growth Hacking ve daha fazlası.