Tam Türkçe karşılığı olmayan “streaming” terimi, herhangi bir içeriği indirmek zorunda kalmadan internet üzerinden görüntülü medya içeriği izlemek anlamında kullanılıyor. Yani internet bağlantınız varsa istediğiniz içeriği, istediğiniz zaman, istediğiniz yerde ve cihazda zahmetsizce izleyebilirsiniz. Bu yazıda dünyaca ünlü streaming platformu Netflix incelenmiştir.

Streaming platformları televizyon ve film seyretme alışkanlıklarımızı değiştirmek üzere.

Netflix Nedir?

Netflix, 190’dan fazla ülkede 86 milyonun üzerinde üyesinin günde 125 milyon saatten fazla dizi ve film izlediği, üyelerine orijinal diziler, belgeseller ve sinema filmleri sunan dünyanın lider internet televizyonu ağıdır. Üyeler içerikleri istedikleri kadar, istedikleri zaman, istedikleri yerde, internete bağlı cihazların hemen hemen tamamında izleyebilirler. Yayınların tamamını reklamsız olarak ve herhangi bir taahhütte bulunmadan oynatabilir, durdurabilir ve daha sonra izlemeye devam edebilirler.

Netflix’in tam anlamıyla Türkçe hizmet vermeye başlamasının ardından, Türkiye’deki kullanıcılar artık Narcos, House of Cards, Stranger Things gibi dünyaca ünlü Netflix Original programlarının yanı sıra binlerce yerli ve yabancı dizi, film ve belgesele, Türkçe altyazı ve dublaj seçenekleriyle erişebiliyor. Ayrıca Türk lirası ödeme seçeneği getirilen Netflix, yerel zevklere hitap etmek için her geçen gün yeni Türkçe içeriklerle zenginleştiriliyor.

Netflix Avantajları

1)Yasal ve kullanımı kolay

Netflix üzerinden içerik izlediğinizde, yasal olmayan sitelerdeki gibi virüs tehlikesi yaşamazsınız. Ayrıca en iyi görüntü kalitesine sahip olursunuz. Kullanımı kolay bir platform olan Netflix’le sevdiğiniz dizi ve filmleri istediğiniz zaman izleyebilir, dilediğinizde durdurup daha sonra farklı bir cihazdan kaldığınız yerden izlemeye devam edebilirsiniz. Diyelim evinizde televizyondaki Netflix uygulamasında bir dizi izlemeye başladınız ve evden çıkmanız gerekti. Yolda giderken diziyi durdurduğunuz yerden itibaren, cep telefonunuzdan izlemeye devam edebilirsiniz.

2)Her cihaz üzerinden izlenilebilir

Streaming sadece bilgisayar, iPad veya akıllı telefon üzerinden izleme yapmak anlamına gelmez. Uyumlu akıllı televizyonlardaki Netflix uygulaması üzerinden rahatça online TV izleyebilirsiniz. Ayrıca bazı televizyonların uzaktan kumandasına kırmızı Netflix düğmesi yerleştirildi.. Ancak akıllı TV’niz yoksa da, Apple TV veya Chromecast gibi basit cihazlarla Netflix’i televizyonunuza bağlayabilirsiniz. Örneğin, Chromecast ile USB kablosunu TV’nizin arkasına takın; telefon, laptop veya iPad’inizle bağlantılı bir hesap oluşturun ve telefonunuzun ekranında görülen her şey TV ekranınıza da yansısın.

3)Size Özel Gelişmiş Algoritma

Sevdiğiniz dizinin son bölümünü bitirdiniz ve bundan sonra ne seyredeceğiniz hakkında bir fikriniz yok. Bu noktada Netflix devreye giriyor. Netflix gelişmiş algoritmalar ve yapay zeka sayesinde, kullanıcıların geçmiş verilerine göre izlemek isteyeceği, kişiye özel içerik önerileri sunuyor. Yani siz ne kadar çok içerik seyrederseniz, Netflix sizi o kadar tanıyor ve favori seçimleriniz doğrultusunda size seçenekler sunuyor.

4)Uygun Fiyat

Tüm Netflix içeriklerine aylık 15.99 TL’den başlayan abonelik seçenekleriyle erişebilirsiniz. Üstelik ilk ay ücretsizdir ve devam etmek istemezseniz hiçbir ekstra ücret ödemeden üyeliğinizi iptal edebilirsiniz. Taahhüt yoktur.

5)Yönetilebilir Veri Kullanımı

Cep telefonu üzerinden streaming yaparken veri kullanımı konusunda endişelenmeyin. Netflix görüntü kalitesi için ‘yüksek’, ‘standart’ ve “düşük” opsiyonlarını sunar; bu şekilde gerektiğinde saat başı daha az GB harcandığından emin olursunuz. Netflix kullanıcıları bunun için hesaplarına web tarayıcısı üzerinden girerek, yürütme ayarlarını kontrol edebilir. Ayrıca uygulamaları içindeki “Hücresel Veri Kullanımı” ayarlarıyla oynayarak veri kullanımınızı kontrol altında tutabilirsiniz.

 

Netflix Türkiye hakkında daha detaylı bilgi almak için sitesini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca üye olmak ilk ay ücretsizdir. www.netflix.com

 

 

Aylık
Dijital Pazarlama İpuçları

Dijital Pazarlama Stratejileri, Yöntemleri, Taktikleri, Growth Hacking ve daha fazlası.