Başarılı markaların özdeştikleri sıfatlar vardır.
Bu sıfatlar markanın bilinirliğinin artmasını; hatta o konuda uzman görülmesini sağlar.

Zor bir şey olmamakla birlikte markanızı bir sıfatla özdeştirmek, kalıcılık yolundaki en önemli psikolojik silahı kullanmanın yolunu açar; odaklanmak.

Bir sıfata odaklandığınızda zaten o konuda iyi olmanız kaçınılmazdır.

Yabancı markalar odaklanmanın önemini iyi bildiklerinden marka sıfatlarına çok önem verirken; Türk markalarında bunu görmek hemen hemen imkansızdır.
Belki de bu yüzdendir ki; Türkiye’nin en iyi 100 markasının toplam değeri 35 milyar dolar iken; Apple’ın tek başına marka değeri 87.3 milyar dolardır.

Bazı markaların sıfatlarından örnek vermek gerekirse;

Volvo
 Volvo otomobil markası kendilerine güvenli sıfatını seçti. Tasarımdan, hızdan da öte en büyük hedeflerini volvo kullananların trafik kazalarında ölmemesi üzerine kurdular.

Bu hedef sadece teoride kalmadı ve güvenlik konusunda 70’den fazla buluşa imza attılar.
Bunlardan en bilindik bir kaç tanesi: Güvenlik kafesi, otomatik takip mesafesi, emniyet kemeri, hava yastığı, abs, enerji emen tamponlar, su tutmayan cam, hava perdesi vs.

Peki sizce Volvo markası için güvenli sıfatı seçilmeseydi; otomobil güvenliği konusunda bu derece devrim yapabilirler miydi?

Apple
Steve Jobs’un pazarlama dehası Apple’ı diğerlerinden farklı bir arzu nesnesi haline getirmişti.

Öyleki Iphone kullanmak bir moda hatta statü göstergesi olarak görünüyordu.
Hatta Samsung vb. android telefonlar daha ucuz fiyata, daha güçlü telefonlar sunarken; insanlar Iphone kullanmaktan vazgeçmiyorlardı. Çünkü Apple özgündü. Diğer telefonlara hiç benzemiyordu. Kendilerine bu sıfatı seçmişlerdi.

Üzücü olan ise Steve Jobs’un oluşturduğu bu imajı; o öldükten sonra Apple’ın tam olarak devam ettirememesi oldu. Apple tüm telefonlara, tüm telefonlar Apple’a benzemeye başladı.

Marka sıfatı oluşturmanın tehlikeli yanı budur; sıfatı kaybetmek.

 

Diğer Markalar:
Sanırım iki adet detaylı örnek yeterli. Diğer bir kaç markanın sıfatını sadece tek bir kelimeyle yazarsak:
Sony:Kaliteli
Mercedes:Sağlam
Ferrari:Hızlı
Aston Martin:Konforlu
Hummer:Görkemli


Özetlemek gerekirse; sıfat kullanmak, kalıcılığa ulaşma yolundaki en önemli anahtarlardan biridir. İster küçük bir şirketiniz olsun, isterseniz bu şirket şimdilik hayalinizde olsun; önce bir sıfat bulun ve odaklanın.

Aylık
Dijital Pazarlama İpuçları

Dijital Pazarlama Stratejileri, Yöntemleri, Taktikleri, Growth Hacking ve daha fazlası.